Hoppa till innehåll

Hem / Statistik / Stockholm
Statistik

Hantverksbranschen i Stockholm i siffror

Området rymmer 20 688 aktiva hantverksföretag (plats 1 av 20). Största kategori är snickare med 6 801 företag (32,9 % av stadens företag). Mest överrepresenterat jämfört med riket: elektriker (18,3 % mot 14,9 % nationellt).

Källa: Bolagsverket & SCB Uppdaterad: 29 september 2026 Dataläge: 2026-08-10

Registerdata per
2026-08-10
Äldre utgåva utgåva 2 av 4
År
Utgåva i 2026 · 4 st

Per yrke

Företag per yrkeskategori i Stockholm

6 801
3 778
2 995
2 254
Golv & kakel
1 197

Jämfört med riket

Stadens yrkesmix mot rikssnittet

Yrke Företag Andel i Stockholm Andel i riket Skillnad
Snickare 6 801 32,9 % 30,2 % +2,7 p.e.
Elektriker 3 778 18,3 % 14,9 % +3,4 p.e.
Markarbete 2 995 14,5 % 26,4 % -11,9 p.e.
Målare 2 254 10,9 % 8,1 % +2,8 p.e.
Rörmokare (VVS) 1 768 8,5 % 8 % +0,5 p.e.
Golv & kakel 1 197 5,8 % 4,3 % +1,5 p.e.
Takläggare 745 3,6 % 3,7 % -0,1 p.e.
Ventilation 625 3 % 2,2 % +0,8 p.e.
Putsare & fasad 243 1,2 % 0,8 % +0,4 p.e.
Glasmästare 200 1 % 0,9 % +0,1 p.e.
Isolering 82 0,4 % 0,4 % 0 p.e.

Metod & källor

Så är siffrorna framtagna

Samtliga aktiva registerposter inom de valda SNI-grupperna (Bolagsverket, SNI 2025 via SCB) med registrerad adress i det postnummerbaserade Stockholmsområdet. Området är något vidare än kommungränsen; ett företag räknas en gång, i sin huvudsakliga yrkeskategori. Vi jämför andelarna inom samma valda SNI-grupper, som inte täcker hela marknaden. Dataläge: 2026-08-10. Siffrorna får citeras med källangivelse: Hantverksnavet Katalog, baserat på Bolagsverket & SCB.

← Alla kommuner i ranking · Hitta hantverkare i Stockholm →